O mně

Proč se mým koníčkem a láskou staly právě zahrady a rostliny?

Jsem ze zemědělské rodiny a vyrůstala jsem na vesnici. Mojí zahradou byly okolní louky a lesy. U domu jsme měli převážně zeleninové záhony plus nějaké ty květiny na ozdobu – byla to tzv. “babiččina zahrádka”. Zahrádka bez chemie. 

V rozšířené zahradě jsme trhali kopretiny, zvonky či kohoutky  do vázy a trávník se sekal 2 x ročně. Elektrickou sekačku na trávu jsme neznali. Občas jsme zaběhli do sadu natrhat si nějaké ty třešně a lézt po stromech.

Jak se říká, dětství má na člověka zásadní vliv. Já nejsem výjimkou, a tak jsem dodneška přírodně naladěná a v zahradě mám ráda trochu divočiny, volnosti, svobody. Celkově mi jsou blízké zahrady, které se inspirují naší českou krajinou.

Vystudovala jsem zahradní a krajinářskou architekturu a měla jsem možnost seznámit se s úžasnými zahradními díly Itálie, Francie, Anglie nebo Číny. Některé z nich jsem navštívila. 

Poznala jsem spousty druhů a kultivarů rostlin, z nichž u nás doma na Vysočině lze využít jen ty odolné, které zde přežijí. 

Sice už nejsem student, ale nepřestávám se učit nové věci. Od přírody se můžeme učit stále.

Poslední roky jsem strávila s mými třemi dětmi na mateřské dovolené a společně jsme zvelebovali naši zahrádku.  Máme sice jen malou, ale za to plně využitou. 

Jsem trošku experimentátor – ráda na zahrádce pořád něco vylepšuji a zkouším nové věci. Je to můj malý pokusný prostor, kde zkouším, co se mi osvědčí, a co ne – abych to pak mohla předávat dál.

Od té doby, co máme děti, oceňuji rostliny s jedlými plody a snažím se je využít i např. v jedlém živém plotě. Udělá spoustu parády a děti (já vlastně taky) si můžou sezobnout něco zdravého, když dostanou chuť mlsat.

 

Co mě poslední dobou inspiruje?

  • permakultura a obhospodařování inspirované přírodou, bez chemie
  • zahrady od Ferdinanda Lefflera pro svoji jednoduchost, krásu, kombinaci rostlin a důraz na žití v zahradě

Cítím, že zahrada nemusí být dokonalá, důležité je, abyste se v ní cítili dobře a využívali naplno vše, co Vám nabízí. Samozřejmě, čím bude krásnější a vitálnější, tím se v ní budete cítit lépe a budete tam chtít trávit svůj čas a žít.

Je to nádherný projekt, který můžeme společně tvořit.